Cyklistická časovka jednotlivců do vrchu Český Krumlov – Kleť

Slovo pořadatele

Po dlouhých čtyřiadvaceti letech se podařilo uspořádat na trase Český Krumlov – Kleť dva totožné závody, dvě totožné cyklistické časovky jednotlivců do vrchu. A to hned během tří dnů!

Tou první akcí byla tradiční a klasická časovka, víceméně amatérská, s délkou 10,9 km, která se jezdí pravidelně od roku 1995 a je součástí kalendáře závodů Jihočeské amatérské ligy.  Tou druhou se stala časovka profesionální, konaná v rámci 7. ročníku mezinárodního etapového UCI závodu Okolo jižních Čech (OJČ) 2018, jejíž trať byla z důvodu malé prostorové kapacity v samotném cíli na Kleti kosmeticky zkrácena o 200 metrů.

Když v roce 2003 překonal Zbyněk Jordán (Diablo sport ČK) časem 24:45 min. traťový rekord, zdálo se, že tuto časovou hranici lze jen velmi těžko překonat. Léta běžela a posunout čas, byť jen o pár vteřin, se nikomu nepodařilo. V cyklistických kuloárech se diskutovalo o NĚKOM, kdo by mohl tento superrekord atakovat, případně vylepšit …

Byl jsem proto nadšený, když mi před časem ředitel závodu Okolo jižních Čech Honza Hájek přislíbil možnost zařadit časovku na Kleť do itineráře etap OJČ pro rok 2018. A tak se sen, dovést profipeloton na Kleť, začal jednáními se zastupiteli města a s obrovskou podporou Martina Tomky pomalu a nadějně naplňovat.  Závodnická konfrontace amatér versus profík se stala v pátek 7. a v neděli 9. září 2018 realitou.

Časovka profesionálů sice ušetřila cyklisty o 200 metrů náročného stoupání k vrcholu, ale byla na druhou stranu komplikována deštivým počasím a vysilujícím etapovým programem. Přesto jsme byli svědky výborných výsledků hodných obdivu. Po připočtení přibližně 45 sekund k dosaženým časům by vyšlo ve výsledkové listině osm cyklistů, kteří by byli rychlejší amatérského rekordu. Nejrychleji časovku zajel v týmových barvách rakouské stáje Team Vorarlberg Santic Švýcar Patrick Schelling a tímto výkonem se do další etapy převlékl do žlutého trikotu. Jeho čas má hodnotu 22:54 min., což po přepočtu znamená, že jel o více jak minutu rychleji než dosavadní mistr Kletě. Přesto však i nadále můžeme zcela jedinečný Jordánův rekord jen a jen obdivovat a také nezapomínat na období před 15 lety, kdy byla cyklistická technická vybavenost i kvalita silnice na odlišné úrovni, nežli je tomu dnes.

Tolik očekávané porovnání výkonů profi a hobby cyklistů je již minulostí a na mysl dotírají otázky, za kolik by to dali borci, kteří brázdí silnice v úmorných horských etepách Grand tour.  Odpověď nám bude patrně navždy odepřena, ledaže by přijel, a svůj vzácný čas profesionálního sportovce obětoval, někdo ze současných aktivních českých cyklistů.

Na závěr si nemohu odpustit pochvalu a poděkování. Patří pětici cyklistů, kteří byli nominování JAL na časovku s profesionály a se ctí se v dešti poprali s atmosférou UCI závodu. Byli jimi Lukáš Smola, Radek Plechata, Bedřich Průcha, Pavel Jelínek a David Horký. Neméně velké díky patří mým organizačním kolegům Martinu Tomkovi a Honzovi Hájkovi.

Takže jezděme, klidně prohrávejme, třeba i s pocitem faktu, že profík byl, je a bude vždy o něco napřed.

Šťastné a radostné kilometry všem milovníkům cyklistiky

přeje

Jan Mejta

CB TOP České Budějovice - cyklistický amatérský tým